Kali Linux

Sızma testleri (Penetration Test) için geliştirilmiş, “Debian” tabanlı bir Linux dağıtımıdır.

Debian : Birçok Linux dağıtımının kaynak olarak komutların kullanıldığı ve orta seviyedeki her Linux kullanıcısının kullanabileceği bir Linux dağıtımıdır.

Kali Linux, genellikle test ortamları için kullanılır. Birbirinden farklı toollarıyla hem Yazılım geliştiricilerin hem de Siber Güvenlikçilerin sıklıkla başvurduğu bir dağıtımdır.

Kali Linux’u birden fazla şekilde indirip, cihazlarınıza kurabilirsiniz. genellikle sanal makine üzerinden kullanılır.

Kali Linux’un resmi sitesinden istediğiniz linki indirip, kurulumu yapabilirsiniz. Sanal makine, Torrent indirme linkleri bulunmaktadır. 64 ve 32 bit seçenekleri vardır. KDE ve GNOME masaüstü seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.Kali Linux’u bilgisayarınıza indirip, nasıl kurabilirim sorusuna aşağıda bulunan adresteki videoyu izleyerek kolayca ulaşabilirsiniz :

Kali Linux diğer işletim sistemlerinden farklı bir sistem senaryosuyla çalışır. Kali Linux’da “tek, root kullanıcı” senaryosu hakimdir. Bu da henüz Linux’a yeni başlayan veya güvenlik konusunda kendini yetiştirmemiş kullanıcıların büyük sorunlar yaşayabileceği anlamına geliyor.
İşletim sisteminin güvenliği gereği Kali Linux’da varsayılan ağ servislerini kapatan ve sınırlayan kacalar yer alır. Bluetooth gibi diğer bağlantı servisleri de varsayılan olarak Kali Linux’da devre dışı ve kullanılamaz durumdadır.nusunda kendini yetiştirmemiş kullanıcıların büyük sorunlar yaşayabileceği anlamına geliyor.
Son kullanıcılara uygun olarak tasarlanan Linux işletim sistemi dağıtımlarının aksine Kali Linux kablosuz enjeksiyonlarlar için yamalı bir kernel (çekirdek) kullanır.